Hasta Rehberi

TEDAVİ KARARI: CyberKnife tedavisine uygun olup olmadığınızı belirlemek için Medicana Ankara CyberKnife Merkezi’ni arayarak randevu alınız. Başlangıç görüşmesi sonucunda tedaviniz için gerekli tüm basamaklar (görüntüleme, planlama ve tedavinin uygulanması) planlanacaktır.

HAZIRLIK: Aşağıda CyberKnife tedavisi öncesinde yapılabilecek bazı işlemler açıklanmış olup her tedavi planı farklılık gösterdiği için bu işlemlerin hepsi her hasta için gerekli değildir. İşlemler tedavi planınıza özel gereklilik gösterir ve yapılacağı sıra konsültasyon randevunuzda size açıklanacaktır.                

BT simulasyon

CyberKnife tedavisine başlamadan önce BT inceleme gerekir. Tanınız sırasında BT inceleme yeni yapılmış olsa da tedavi planınız için yeni bir inceleme gerekmektedir. Bazı hastalar için tedavi işlemi sırasında kullanılmak üzere hafif bir materyalden yapılmış yumuşak bir maske gerekebilir. Maskenin uygulanması ve hazırlığı ağrısız olup BT incelemenin bir parçası olarak tamamlanır.

MR inceleme

Bazen BT incelemeye ek olarak MR inceleme gibi özel görüntüleme yöntemleri gerekebilir. Vücudunuzun inceleneceği bölge için özel istem yapılır. Yapılacak inceleme, tetkik sırasında görüntülemenin etkinliğini arttırmak için kullanılan bir ilaç olan kontrast madde gerektirebilir. Kontrast madde ağızdan alınır veya damardan verilir.

Laboratuar Çalışmaları

Görüntüleme işlemi esnasında kullanılacak kontrast maddenin kullanımından önce, bu ilacın böbrekleriniz tarafından vücuttan rahat atılabileceğini değerlendirmek için böbrek fonksiyonlarınızı kontrol etmek için kanda üre ve kreatin incelemeleri gerekir.

Doku işaretlemesi

Size özel tanıya bağlı olarak tümörün içine ve ya yakınına küçük doku işaretleyicileri yerleştirmek gerekebilir. Bu sayede CyberKnife sisteminin tedavi alanını daha iyi hedeflemesi sağlanır. Ayaktan bir işlem olup bu işlem için randevunuz planlanır ve hazırlık için gerekli açıklamalar verilir. Gerekli olursa işaretleyiciler BT incelemeden önce yerleştirilir.

TEDAVİ GÜNÜ: Hastalardan CyberKnife tedavisi için rahat giysiler giymesi istenir. Tedavi bölgesine yakın olmadıktan sonra takı takılabilir. Örneğin baş-boyun tümörlerinin tedavisinde küpe ve kolye çıkarılmalıdır. Herşeyden önce rahat olmalısınız. Bu tedavi ağrısız bir işlemdir.

Teknisyenimiz tedavi masasına kadar size eşlik eder ve gerekiyorsa maskenizi takar. Hastalar tüm tedavi boyunca  monitör takip edilir ve tedaviyi el sallayarak veya konuşarak durdurabilirler.

Sakinleştirici ve anestezi ihtiyacı yoktur. Bazen hastalar tedavi sırasında uyurlar. Tedavi günü sevdiğiniz şarkıları içeren CD’yi beraberinizde getirirseniz tedavi sırasında sizin için çalabiliriz.

CyberKnife’ın ileri takip sistemi nefes alma gibi hareketler için yardımcı olsa da tedavi esnasında hareketsiz durmanız istenmektedir. Sistem periyodik olarak x-ray görüntüleri alır ve  bunları BT inceleme verileri ile mukayese ederek radyasyon ışınının tümöre kilitlenmesini sağlar. Tedavi hastalığınızın kompleksliğine bağlı olarak yaklaşık 30-90 dakika sürer.

Hastalar tedavi tamamlandığında ayrılabilir ve günlük normal rutinlerine dönebilirler. Eğer tedaviniz seanslara bölünürse tedavi planına göre 2-4 defa daha gelmeniz gerekebilir.

TAKİP: CyberKnife tedavisinin nekahat dönemi, düşük komplikasyon riski ve sağlıklı dokuya verilen hasar çok düşük olduğu için sıklıkla hızlıdır. Çoğu vakada işlemden hemen sonra normal aktivitelere dönülebilmektedir.

CyberKnife tedavisinin tamamlanmasından sonra tümörünüzün cevabını değerlendirmek için takip incelemeleriyle beraber sizi görmemiz gerekir. Tedavi takibiniz size ve hastalığınıza özel olarak yapılacaktır. Tüm tedaviniz boyunca sorularınızı cevaplamak için buradayız.

Hızlı İletişim